Page 1 of 14  1 2 3 >  Last »

Show Results

The Bearded Collie Club of Scotland Championship Show October 2021

Lanark Agricultural Centre, Hyndford Road, Lanark, ML11 9AX.

23 October 2021


image

Judge: Cath Parker (Osmart)

Best In Show: Corimist Fashion Star - Mr M J Johnston
Res Best In Show: Irisadition Effie Trinket JW - Mrs R Salter
Best Opp Sex: Arranbrae Laird of Quothquan JW - Mr R & Mrs M Robertson

Dog CC: Arranbrae Laird of Quothquan JW - Mr R & Mrs M Robertson
Res Dog CC: Invercoyle Caperdonich at Barkenbear - Mrs B & Mr K Handley

Bitch CC: Corimist Fashion Star - Mr M J Johnston
Res Bitch CC: Irisaddition Effie Trinket JW - Mrs R Salter

Best Puppy In Show: Clanmac’s Hey There Delilah - Mr J MacDougall
Best Opp Sex Puppy: Aoibh Drummer Boy - Mrs E M Ayrton

Best Veteran: Clovabrae Solar Flair ShCM - Dr SA & Mr D Savage & McLean
Best Sp Vintage: Pattishawl She’s A Dream for Pepperjay - Mr A & Mrs J Wood
Best Veteran in Show: Pattishawl She’s A Dream for Pepperjay - Mr A & Mrs J Wood

Oldest Exhibit: Pattishawl She’s A Dream for Pepperjay - Mr A & Mrs J Wood
Best Scottish Bred Dog: Arranbrae Laird Of Quothquan JW - Mr R & Mrs M Robertson
Best Scottish Bred Bitch: Talluarchy Angel Wings ShCM - Miss E & Mrs J Peart
Best Blue: Invercoyle Caperdonich at Barkenbear - Mrs B & Mr K Handley

Class 1 – Minor Puppy Dog - 2 (0)
1st. Aoibh Drummer Boy
(Mrs E M Ayrton)
2nd. Braemoor’s Bounding Out Voor Westbere (Imp Nld) NAF
(Mrs J Jemmett)

Class 2 – Puppy Dog – 3 (0)
1st. Aoibh Drummer Boy
(Mrs E M Ayrton)
2nd. Bargemon Brigadoon at Barkenbear
(Mrs B & Mr K Handley)
3rd. Braemoor’s Bounding Out Voor Westbere (Imp Nld) NAF
(Mrs J Jemmett)

Class 3 – Junior Dog - 1 (0)
1st. Bargemon Brigadoon at Barkenbear
(Mrs B & Mr K Handley)

Class 4 – Yearling Dog – 3 (0)
1st. Dychix Invictus For Razkal
(Mrs C Ryan)
2nd. Ciopar Celtic Cherokee
(Ms P Buchanan-Hislop)
3rd. Burnhock Superior Diamond for Gillaber
(Mrs A & Mr A Gill & Hosie)

Class 5 – Novice Dog - 4 (0)
1st. Aoibh Drummer Boy
(Mrs E M Ayrton)
2nd. Dychix Invictus For Razkal
(Mrs C Ryan)
3rd. Ciopar Celtic Cherokee
(Ms P Buchanan-Hislop)
Res. Bargemon Brigadoon at Barkenbear
(Mrs B & Mr K Handley)

Class 6 – Debutant Dog - 5 (0)
1st. Finesk the Dancing Master
(Mr D & Mrs S Kirby)
2nd. Aoibh Drummer Boy
(Mrs E M Ayrton)
3rd. Dychix Invictus For Razkal
(Mrs C Ryan)
Res. Ciopar Celtic Cherokee
(Ms P Buchanan-Hislop)
VHC. Bargemon Brigadoon at Barkenbear
(Mrs B & Mr K Handley)

Class 7 – Graduate Dog - 6 (0)
1st. Kilfinan Mister Moonlight for Talluarchy
(Miss E & Mrs J Peart)
2nd. Finesk the Dancing Master
(Mr D & Mrs S Kirby)
3rd. Duncannas Special Edition at Strufingill
(Mrs S & Mrs L Kuz)
Res. Miner’s Lake Just For Me at Croftdale (Imp Deu)
(Mrs S Hinchliffe)
VHC. Braesnobel Looney Tunes
(Mrs J Goodbrand)

Class 8 – Post Graduate Dog - 4 (0)
1st. Pepperjay Bartholomew JW
(Mr A & Mrs J Wood)
2nd. Kiltondale Chicago Flame
(Mrs J & Mrs S Leckenby)
3rd. Pretty Bear Zweet Dream at Croftdale (Imp Deu)
(Mr S Hinchliffe)
Res. Braesnobel Looney Tunes
(Mrs J Goodbrand)

Class 9 – Mid Limit Dog - 2 (0)
1st. Pretty Bear Beautiful Bill at Croftdale (Imp Deu)
(Mr S Hinchliffe)
2nd. Talraz Comic Relief at Cranaich JW
(Dr S A & Mr D Savage & McLean)

Class 10 – Limit Dog – 4 (1)
1st. Bradiba’s Brilliant Nutmget Muffin at Calkylona (Imp Deu)
(Mr W & Mrs J Costello)
2nd. Snowmead Super Sleuth
(Ms J Waldron)
3rd. Pretty Bear Zweet Dream at Croftdale (Imp Deu)
(Mr S Hinchliffe)

Class 11 – Open Dog – 6 (0)
1st. Arranbrae Laird of Quothquan JW
(Mr R & Mrs M Robertson)
2nd. Kiltondale Amarillo Star
(Mrs J & Mrs S Leckenby)
3rd. Ch Snowmead Shades of Gray JW
(Ms J Waldron)
Res. J.B. De Chester at Gallus (Imp Fra)
(Mrs AM Glasgow)
VHC. Snikkles Bluebeard at Pirateer JW ShCM ShCEX
(Ms S Gibb)

Class 12 – Veteran Dog – 5 (1)
1st. Invercoyle Caperdonich at Barkenbear
(Mrs B & Mr K Handley)
2nd. Edenborough Edge of Glory
(Miss J Carter)
3rd. Talraz Look to the Future at Capelaw ShCM
(Ms V Gamble)
Res. Davankirk Bromley Main
(Mr D & Mrs W Curry)

Class 13 – Special Vintage Dog
- No Entries

Class 14 – Special Beginners Dog
- No Entries

Class 15 – Special Open Dog – 1 (0)
1st. Duncannas Special Edition at Strufingill
(Mr S & Mrs L Kuz)

Class 16 – Minor Puppy Bitch – 3 (0)
1st. Clanmac’s Hey There Delilah
(Mr J MacDougall)
2nd. Irisaddition Love Actually
(Mrs R Salter)
3rd. Thingamebob Perfect Pickle
(Mrs J McKelvie)

Class 17 – Puppy Bitch – 4 (1)
1st. Clanmac’s Hey There Delilah
(Mr J MacDougall)
2nd. Megamaree Shining Star at Davankirk
(Mr D & Mrs W Curry)
3rd. Thingamebob Perfect Pickle
(Mrs J McKelvie)

Class 18 – Junior Bitch – 1 (0)
1st. Corimist Destiny by Design
(Miss N & Ms J Whelan & Young)

Class 19 – Yearling Bitch – 2 (0)
1st. Kiltondale Memphis Belle at Strufingill
(Mrs S & mr L Kuz)
2nd. Heathermist Miss Tillietudlem at Quothquan (Imp Swe)
(Mr R & Mrs M Robertson)

Class 20 – Novice Bitch – 1 (0)
1st. Kiltondale Memphis Belle at Strufingill
(Mrs S & Mr L Kuz)

Class 21 – Debutant Bitch – 1 (0)
1st. Finesk Bratach Bana
(Mr D & Mrs S Kirby)

Class 22 – Graduate Bitch – 4 (1)
1st. Corimist Fashion Star
(Mr M J Johnston)
2nd. Aoibh Fiery Flamenco JW
(Mrs E Ayrton)
3rd. Talraz by Firelight to Capelaw
(Ms V Gamble)

Class 23 – Post Graduate Bitch – 6 (1)
1st. Kiltondale Kinky Boots JW
(Mr G & Mrs L Peirson)
2nd. Corimist Glamour Girl
(Miss N & Ms J Whelan & Young)
3rd. Malandex Xpat’s Gem at Gallus JW
(Mrs AM Glasgow)
Res. Kiltondale Coco Chanel at Jellwell
(Mrs H Jellie)
VHC. Bustroc Rosebud
(Mr R & Mrs S Ballantyne)

Class 24 – Mid Limit Bitch – 1 (0)
1st. Philemon Keltic Magic for Westbere (Imp Deu)
(Mrs J Jemmett)

Class 25 – Limit Bitch – 4 (0)
1st. Malandex French Xpectation for Gillaber
(Mrs A & Mr A Gill & Hosie)
2nd. Denters Whirlwinds Broadway Baby JW (Imp Deu)
(Mr G &Mrs L Peirson)
3rd. Aoibh Skylark
(Mrs E Ayrton)
Res. Innkalies Miss Marple at Allachoy
(Mrs A Higgins)

Class 26 – Open Bitch – 6 (0)
1st. Irisaddition Effie Trinket JW
(Mrs R Salter)
2nd. Calowych Christmas Cracker JW
(Mr N & Mrs C Wallis)
3rd. Kiltondale Material Girl at Jellwell
(Mrs H Jellie)
Res. Braemoor’s Fabulous Fennela at Winaria JW (Imp Nld)
(Mr D Moir)
VHC. Invercoyle Erdradour
Mrs F & Mrs A Steel)

Class 27 – Veteran Bitch – 5 (2)
1st. Clovabrae Solar Flair ShCM
(Dr SA & Mr D Savage & McLean)
2nd. Ch Pipadene Visionary Spirit for Pepperjay JW
(Mr A & Mrs J Wood)
3rd. Kiltondale Liadhich with Quothquan ShCM
(Mr R & Mrs M Robertson)

Class 28 – Special Vintage Bitch - 2 (0)
1st. Pattishawl She’s a Dream for Pepperjay
(Mr A & Mrs J Wood)
2nd. Talluarchy Angel Wings ShCM VW
(Miss E & Mrs J Peart)

Class 29 – Special Beginners Bitch
- No Entries

Class 30 – Special Open Bitch – 2 (1)
1st. Ciopar Celtic Mine Alone
(Ms P Buchanan-Hislop)

Back

Page 1 of 14  1 2 3 >  Last »