Past Winners


Page 5 of 6 « First  <  3 4 5 6 >

The Bearded Collie Club of Scotland Open/Limited - March/April BPIS Winners

1980
1981 - 0
1982 - 0
1983 - 0
1984 - 0
1985 - L
1986 - L
1987 - L
1988 - L
1989 - L
1990 - L
1991
1992 - L
1993 - L
1994 - L
1995 - L
1996 - L
1997 - 0
1998 - 0
1999 - 0
2000 - 0
2001 - 0

2002 - 0
2003 - 0
2004 - 0
2005 - 0
2006 - 0
2007 - 0
2008 - 0
2009 - 0
2010 - 0
2011 - 0
2012 - 0
2013 - 0
2014 - 0
2015 - 0
2016 - 0
2017 - 0
2018 - 0

Harcourt-Brown's - Orora's King of the Road
Ryan's - Lochbarra Copper Beech
Leach/Webster's - Jenroe Blueberry Pie
Young's - Cregagh Kerry Dancer at Suncap
Haymarch/McGhee's - Arranbrae Tamdhu
Robertson's - Quothquan Uisge Beatha
Broadbridge's - Sallen Mossy Rose
Sichi's - Seachran Blue Angel
Delaney's - Arranbrae Royal Choice
Moir's - Winaria Wellwisher
McClement's - Phildavies Just Perfect (RBD & RBIS)
No Limited show held
Lindsay's - Calderlin Conspiracy with Capelaw (BD & BIS)
Gamble's - Capelaw Kismet
Hall's - Capelaw Craigendarroch
Gill & Cook's - Auchinyell Dream Come True at Gillaber
Gill & Cook's - Gillaber Cairncay
Barley's - Runival Ruthven
Walker's - Bendale Eternal Flame of Walkerbrae
Peirson's - Kiltondale Rockafella
Henderson's - Romegs Maybe over Shornedene
McIntosh's - Walkerbrae Windcatcher
(Show held in May due to Foot & Mouth restrictions)
Black & Ryan's - Arinagour Dream Come True
Ballantyne & Burn's - Bustroc Drouthy Cronie
Costello's - Calkylona Fantasy
Peirson's - Kiltondale Kimona
McClymont's - Ciopar Magical Mack at Reaosh
Jemmett's - Westbere Whisper
Drummond & Forrest's - Kiltondale Mid-Knight
Gibb's - Dychix Captain Jack
Evan's - Bustroc Poosie Nansie
MacDonald's - Mysterhys Absolute Destiny
Delaney's - Arranbrae Just One Look
Paterson's - Gallus Fortune Cookie
Gambles's - Talraz Look to the Future
Hughan's - Innkalies Fairy Dellarran
Gibb's - Snikkles Bluebeard at Pirateer
Robertson's - Arranbrae Laird of Quothquain
Savage & McLean's - Talraz Comic Relief at Canaich

Miss Rona Gilchrist (Westerisles)
Dorothy Lindsey (Calderlin)
Mr.R.Cross (Tarskavaig)
Mr.Fred Speirs (Dalmanac)
Mrs.F.Chapman (Strathcarra)
Miss P.Hetherington (Chauntelle)
Mr.D.Maskill (Bevlands)
Mr.John McManus (Metexa)
Mr.Bryan Cross (Bryole)
Mrs.Pat Scott (Winnyhowe)
Mr.V.Sichi (Seachran)

Mr.W.Gault (Lochbarra) ?
Mrs.Cathy Ryan (Razkal)
Mr.L.Griffiths (Silene)
Miss V.Gamble (Capelaw)
Mr.Douglas Forrest (Rodoando)
Mrs.Ailsa Gill (Gillaber)
Mrs.Hazel Metcalf (Hajacan)
Mrs.Dot Forrest (Rodoando)
Mrs.M.Mitchell (Weardon)
Mr.L.Griffiths (Silene)

Mr.W.Finlay (Snowheron)
Mr.J.Betts (Pipadene)
Mr.Alan Archer (Squirrelsdray)
Mrs.C.Burscough (Kilfinan)
Mrs.S.Muir (Braevale)
Mrs.P.Buchanan-Hislop (Ciopar)
Mr.T.Burscough (Kilfinan)
Mrs.Angela Pedder (Caldermist)
Mr.Chris Hudson (HisnHers)
Val Palmer (Karakara)
Alan Hood (Bryonyhill)
Robynne Wood (Osmart)
Carole Canty (Bargemon)
Kathleen Delaney (Arranbrae)
Deirdre Robinson (Oakfern)
Jane Palmer (Woodacre)
Andrea Murray-Walker (Walkerbrae)

Page 5 of 6 « First  <  3 4 5 6 >